Tradycja…

W ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca przeżyłam wielką ucztę duchową – niekwestionowane arcydzieło musicalowe, którego premiera okazała się olbrzymim sukcesem na Broadway’u w 1964 roku i  od tamtej pory z powodzeniem grany jest na scenach całego świata. Przepiękna inscenizacja Teatru Żydowskiego – ciekawie rozwiązana scenografia, cudowna muzyka i niepowtarzalny klimat musicalu! I nie wiem, czy to zasługa reżysera i aktorów, którzy tę niezwykłą kulturę reprezentują, ale takiego wspaniałego widowiska dawno nie widziałam!
Mowa oczywiście o „Skrzypku na dachu”, który jest adaptacją książki Szolema Alejchema, a treści chyba nie trzeba nikomu przypominać.

„Dzięki naszej tradycji zachowujemy  równowagę od wielu, wielu lat… skąd się wzięła? Powiem wam – nie wiem, ale to tradycja. Dzięki niej każdy z nas wie, kim jest i czego oczekuje od niego Bóg (…) Tradycje, tradycje… bez tradycji w naszym życiu wszystko byłoby tak niepewne, tak by się chwiało jak… skrzypek na dachu” – już na wstępie takie rozważania wygłasza do widzów Tewje, ale to jemu przypadnie w udziale wybierać między poszanowaniem tradycji, a szczęściem własnych córek.

Wiele uświęconych przez naszych przodków obyczajów odchodzi do lamusa, o niektórych obrzędach zapominamy, inne – upraszczamy, dostosowując do otaczającej rzeczywistości, a jeszcze inne – powołujemy, próbując nadążyć za duchem czasu. W tym ostatnim przypadku, czasem jak u Barei, pamiętacie „Misia”?

Czasem żal, że ta codzienność, która nas otacza, nie jest tak prosta jak w musicalu, gdzie wiara, nadzieja i modlitwa pozwalały głównemu bohaterowi z pogodą ducha znosić przeciwności losu i stawiać czoła trudnościom, które niosło życie… czy potrafilibyśmy powtórzyć za Mleczarzem:

„Tutaj w naszej małej Anatewce każdy z nas jest takim skrzypkiem na dachu, usiłującym wygrywać swe życie na prostą i przyjemną nutę, tak, by nie skręcić przy tym karku”? I choć to trudne, życie mogłoby być zdecydowanie łatwiejsze…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: